Premiera oraz kolejne odcinki projektu „KINOrozmowa imigracje/integracje w kadrze” dostępne są na kanale YouTube KINOrozmowa: https://bit.ly/3nqV0Um

„KINOrozmowa imigracje/integracje w kadrze” to multimedialny projekt łączący wywiady z twórcami filmowymi (Ewa Kochańska, reżyserka „Jazdy obowiązkowej”; Mariko Bobrik, reżyserka „Smak Pho”; Katarzyna Klimkiewicz, reżyserka „Hanoi-Warszawa”; Grzegorz Brzozowski, reżyser „Obcy na mojej kanapie”) i komentarze ekspertów/ek z tematyki migracji (Joanna Subko, prawniczka, ekspertka migracyjna; Agnieszka Kosowicz, prezeska Polskiego Forum Migracyjnego; Elsi Adajew, prezes Fundacji Sintar im. Issy Adajewa, były uchodźca;). W rozmowach tych ujęty jest komponent edukacyjny - przybliżający wybrane zagadnienie społeczne jak np.: mobilność i migracje zarówno w kontekście wewnętrznym, jak i międzynarodowym, m.in. kwestia uchodźstwa, mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce i Warszawie.

****

Projekt dofinansowany z funduszy m.st. Warszawy w ramach stypendium Mobilni w Kulturze.

Jak sposób mówienia o imigracji wpływa na zachowanie ludzi? - Agnieszka Kosowicz

Moim gościem jest Agnieszka Kosowicz, prezeska Polskiego Forum Migracyjnego, inicjatorka różnych działań na rzecz uchodźców i migrantów w Polsce, autorka i współautorka publikacji na temat uchodźców, migrantów i integracji. Prowadzi zajęcia i warsztaty na temat migracji i różnorodności kulturowej dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Ukraińcy bohaterami filmu. Jakie mają nadzieje i problemy? - Ewa Kochańska

Moim gościem jest Ewa Kochańska, reżyserka i scenarzystka. Jej filmy pokazywane i nagradzane na festiwalach w Polsce i za granicą. „Jazda obowiązkowa ", jej pełnometrażowy debiut dokumentalny prezentowany na IDFA."Jazda obowiązkowa" opowiada o rodzinie Polniuków, która przeprowadziła się z Ukrainy do Polski. Teraz zaczynają całkiem nowe życie w Warszawie bez znajomości języka, dobrej pracy i pieniędzy. Mama Julii, Marina (37) ma tylko jeden cel: umożliwić swoim dzieciom dobry start w życie. W tym roku Julia ma szansę wystartować w Mistrzostwach Polski w Łyżwiarstwie Figurowym.

Wietnamczycy zbudowali silną społeczność, ale są otwarci na Polaków - Mariko Bobrik

Moim gościem jest Mariko Bobrik, reżyserka pochodząca z Japonii, absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi. Zrobiła film o Wietnamczykach mieszkających w Warszawie. "Smak Pho" to opowieść o relacjach między ojcem i córką oraz wyzwaniach, jakie dla przywiązanych do swojej tradycji i kultury Wietnamczyków wiążą się z życiem w Polsce.

Muzułmanin i Czeczen, który kocha Warszawę i Polskę - Elsi Adajew

Moim gościem jest Elsi Adajew, prezes Fundacji Sintar im. Issy Adajewa, były uchodźca, mieszkający w Warszawie obywatel Polski, zaangażowany w pomoc uchodźcom i uchodźczyniom.

Couchsurferzy. Kim są wędrowcy śpiący na obcej kanapie? - Grzegorz Brzozowski

Moim gościem jest Grzegorz Brzozowski, reżyser, scenarzysta, redaktor, socjolog. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Twórca filmu dokumentalnego "Obcy na mojej kanapie". Dokument pokazuje obraz współczesnego miasta z perspektywy couchsurferów – Warszawa jako miejsce spotkań ludzi z różnych stron świata, w różnym wieku i z różnymi historiami życiowymi. Łączy ich poczucie zagubienia, a także dojmująca potrzeba ucieczki od samotności.

Polityka migracyjna i sytuacja obcokrajowców na polskiej ulicy - Joanna Subko

Moim gościem jest Joanna Subko, prawniczka, ekspertka prawa migracyjnego i antydyskryminacyjnego. Pracuje w Zespole ds. Równego Traktowania w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czy kino może zmienić postrzeganie "obcego"? - Katarzyna Klimkiewicz

Moim gościem jest Katarzyna Klimkiewicz - reżyserka i scenarzystka. Ukończyła reżyserię w Łódzkiej Filmówce. Była stypendystką Binger Film Institute w Amsterdamie, robiła filmy w Berlinie, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Chile. Przełomem w jej karierze był film “Hanoi – Warszawa”, który zdobył wiele nagród w Polsce i na świecie, a Europejska Akademia Filmowa uznała go za Najlepszy Film Krótkometrażowy 2010 roku. Jej pełnometrażowy debiut fabularny “Zaślepiona” powstał w Wielkiej Brytanii.